Her anløper den norske gassen de okkuperte områdene
  1. 1. desember anløp den norske gassen okkuperte Vest-Sahara i strid med Regjeringens næringslivsråd.
Publisert 03. desember 2020

Støttekomiteen for Vest-Sahara har mottatt en video som viser fartøyet Epic Manhattan inn El Aaiún havn i okkuperte Vest-Sahara. Skipet var fullastet med gass fra Kårstø. Videoen er sannsynligvis tatt 1. desember. 

Samme dag ba 53 norske organisasjoner om at transport av norsk gass fra Kårstø - som finner sted i strid med Regjeingens næringslivsråd - ikke må finne sted.

Det kjennes ikke hvor store inntekter Regjeringen har tjent på handelen, som finner sted i strid med næringslivrådene. Dette er andre fartøy som har anløpt territoiet. Eksporten som fant sted inn til territoriet fra Norge tidligere i år var feilrapportert eller ulovlig rapporter til SSB.  

Stortingsrepresentant Trine Skei Grande (V) stilte i forrige uke et generelt spørsmål om hvorvidt Regjeringen stiller menneskerettslige forventninger til selskaper som eksporterer gass fra Norge. Utenriksministeren omgikk i sitt svar 3. desember å svare på spørsmålet. 

Støttekomiteen skrev Epic Gas 24. november om transportene til territoriet. Rederiet har i 2019 og 2020 stått bak 15 av 25 gasstransporter som har anløpt territoriet, ett av dem var fra Norge. Selskapet har til nå ikke besvart Støttekomiteens henvendelse. 

Nyheter

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. juli 2026

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026