Enda en gang har et tidligere norsk fiskefartøy blitt tatt på fersken i dumpe fisk overbord i okkuperte Vest-Sahara.
Western Sahara Resource Watch skrev i forrige uke om et nytt tilfelle av at et tidligere norsk fiskerifartøy kaster fisk overbord i Vest-Sahara.
Eksporten av gamle norske fiskebåter til Vest-Sahara er et omfattende problem, ifølge Greenpeace. En stor andel av den private fiskeflåten i okkuperte Vest-Sahara består av gamle utgåtte norske fartøy. I 2014 skrev Støttekomiteen om fartøyet Adrar, tidligere Bømmelbas, som dumpet 1000 tonn sardiner som søppel i 2013.
Det nye tilfelle av dumping skjedde tidligere i år, fra fartøyet Buland (ex-Røttingøy).
Både Røttingøy og Bømmelbas hadde benyttes av marokkanske generaler med lisenser i Vest-Sahara.
Audun Maråk, administrerende direktør i Fiskebåt, sier til FiskeribladetFiskaren 10. mai at de ikke ser behovet for å gå ut til sine medlemmer med en fraråding om å selge fiskebåter til bruk i fisket i Vest-Sahara, ut over den anbefalingen norske myndigheter har gitt.
Jeg har kommentert problemstillingen tidligere. Fiskebåt ønsker ikke at norsk fiskerinæring skal assosieres med ulovligheten, særlig ikke når det ikke er norske aktører involvert, sier Maråk til FiskeribladetFiskaren.
Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.
Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara.
Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet.