Rekordlavt antall fosfatimportører
68ff1dcd3fc4a_YoungGlory2025

For tolvte år på rad publiserer vi en detaljert, årlig oversikt over selskapene som er involvert i kjøp av fosfat fra det okkuperte Vest-Sahara.

Publisert 26. April 2025

Aldri har vi tidligere registrert så få kunder av fosfat fra okkuperte Vest-Sahara som i 2024. Informasjonen framkommer i en rapport som vi har utviklet i samarbeid med vår internasjonale plattform Western Sahara Resource Watch (WSRW). Kun fire internasjonale selskaper importerte i fjor. 

Den forrige bunnrekorden var i 2023, da fem selskaper importerte råvaren.

Til sammenligning: da vi startet sine våre undersøkelser i 2012, var det 15 selskaper som kjøpte mineralet.

Listen vi presenterer i denne rapporten er komplett for kalenderåret 2024 og navngir alle forsendelser av fosfat fra det okkuperte Vest-Sahara. Totalt forlot 26 skip territoriet med omtrent 1,45 millioner tonn fosfatstein – en liten nedgang fra 1,6 millioner tonn i 2023.

Den ulovlig utnyttede fosfatsteinen er en av de viktigste inntektskildene for den marokkanske regjeringen fra territoriet den holder i strid med folkeretten. Saharawiene har konsekvent uttalt seg mot handelen, både i FN generelt og direkte til de enkelte selskapene.

Last ned rapporten her.

Marokko har siden 2021 gjennomført store investeringer i havna og i Bou Craa-anleggene i Vest-Sahara. Siden okkupasjonen begynte i 1975, har Marokko kun solgt rå fosfatstein. I nær fremtid, kanskje allerede innen et år, vil fosfatet også bli eksportert i mer verdifull, foredlet form. Dette vil gjøre handelen enda mer lønnsom for Marokko.

Det er vanskelig å fastslå nøyaktig verdi på handelen, men rapporten anslår at den kan være på rundt 319 millioner amerikanske dollar for året 2024.

De omfattende eksportene til Mexico, som startet i juli 2021, har fortsatt i samme omfang. Importøren i Mexico kunngjorde i 2018 at den hadde stanset slike importer på grunn av sitt “engasjement for sosialt ansvar”, men svarer nå ikke på henvendelser. Importene til Mexico og India utgjør om lag 91 prosent av hele handelen med Vest-Saharas mest konfliktfylte mineral. 23 av de 26 skipene som forlot Vest-Sahara i 2024 gikk til disse to landene. Den meksikanske importøren ble tilrådt utelukket fra Oljefondet i 2015, men kort etter tilrådningen ble selskapet tatt av børsen. 

Paradeep Phosphates Ltd har vært børsnotert i India siden 2022. New Zealand opplevde det laveste importnivået noensinne registrert.

I Japan ser WSRW ut til å ha identifisert importselskapet bak de små årlige forsendelsene: et datterselskap av det børsnoterte japanske selskapet Taiheiyo Cement Corporation. WSRW skrev til selskapet i 2025 for første gang, uten å få svar.

WSRW oppfordrer de gjenværende importørene til umiddelbart å stanse alle kjøp og all transport av fosfat fra Vest-Sahara inntil en løsning på konflikten er funnet. Investorer bes om å engasjere seg – eller trekke seg ut – dersom ingen tiltak blir iverksatt.

Nyheter

To nordmenn deporteres fra okkuperte Vest-Sahara

Marokkansk politi anholdt i kveld to norske observatører i okkuperte Vest-Sahara og deporterer dem ut av territoriet. 

29. October 2026

Trump vil gi Vest-Sahara til Marokko - og Europa hjelper ham

For første gang i FNs historie er Sikkerhetsrådet i ferd med å velsigne en okkupasjon. Denne uken, trolig 29. eller 30. oktober, skal rådet stemme over en resolusjon som slår fast at det bare finnes én løsning for Vest-Sahara: å bli en del av Marokko. Utkastet er skrevet av Trump-administrasjonen.

27. October 2026

Gdeim Izik-fangene gjenopptar sultestreiken

Saharawiske politiske fanger har gjenopptatt en sultestreik i marokkanske fengsler. De krever løslatelse, bedre soningsforhold og at FNs beslutninger blir gjennomført.

06. October 2026

Ny rapport: Saharawiske studenter slått, isolert og nektet legehjelp i marokkanske fengsler

De ble slått med batonger til de nesten mistet bevisstheten og truet med voldtekt hvis de ikke tilsto. Dette forteller nylig løslatte saharawiske studenter om i en ny rapport etter et tiår i marokkanske fengsler.

07. September 2026