Ytterligere tre partier har vedtatt Vest-Sahara-posisjoner på sine landsmøter i år.
Etter at Kristelig Folkepartis landsmøte i helgen vedtok en sterk Vest-Sahara-uttalelse i helgen, har nå fem partier vedtatt posisjoner hittil i årets landsmøtesesong.
KrF vedtok i partiprogrammet 2021-2025 at de vil "anerkjenne Vest-Saharas rett til folkeavstemning om egen selvstendighet".
Arbeiderpartiet vedtok på sin side en lengre uttalelse 15-17. april som blant annet understreker at “Marokko-okkuperte Vest-Sahara er Afrika siste koloni. Den marokkanske okkupasjonen er i strid med folkeretten. 29. april er det nøyaktig 30 år siden FNs sikkerhetsråd opprettet MINURSO-operasjonen for å tilrettelegge for en folkeavstemning om Vest-Saharas framtid. Folket Vest-Sahara venter fremdeles. De må selv få avgjøre sin egen framtid".
SVs landsmøte 23.-25. april vedtok i sitt program at partiet støtter "Vest-Saharas rett til en folkeavstemning om sitt eget lands uavhengighet". Dette ble fulgt opp av SV-leder Audun Lysbakken på hans 1.mai-appell.
MDGs landsmøte 25.-28.mars vedtok at partiet vil arbeide for at det skal bli slutt på okkupasjonen av Vest-Sahara, mens Rødts landsmøte 4-7. mars førte inn i sitt program at partiet vil “Utvikle samarbeid med Vest-Sahara” og “fremme tiltak mot okkupasjon og undertrykking”.
Internasjonale sertifiseringsstandarder dekker over Marokkos kontroversielle handel med fiskeri- og landbruksprodukter fra okkupert Vest-Sahara, dokumenterer ny rapport.
Et fartøy med fiskemel ankommer i natt Averøy utenfor Kristiansund. Transporten åpner spørsmål om et hullete sertifiseringssystem.
En ny rapport beskriver de massive - og dypt problematiske - prosjektene for fornybar energi som Marokko utvikler i okkuperte Vest-Sahara.
Sertifiseringsordningen avslutter samarbeidet med Azura Group og erklærer at ingen fremtidige sertifiseringer vil bli gitt til selskaper i det okkuperte territoriet.