Koronaviruset har ankommet flyktningleirene
5f1b006f6314e_Corona4_23.06.2020

Etter å ha holdt fortet i over fire måneder, har de isolerte saharawiske flyktningleirene i Algerie til slutt fått sine første bekreftede tilfeller av covid-19. 

Publisert 24. July 2020

Saharawiske myndigheter annonserte 23. juli at det har blitt bekreftet fire tilfeller av covid-19 i flyktningleirene i Algerie. Leirene er tilhold for rundt 200.000 flyktninger, som har bodd i eksil siden Marokko ulovlig okkuperte deres hjemsteder i 1975. 

Det saharawiske helsedepartementet offentliggjorde at et av de fire casene er kritisk, mens de tre andre har ingen eller få symptomer. Casene skal både være i den sentralt beligggende leiren Boujdour, i administrasjonssenteret Rabouni, samt i den svært avsidesliggende leiren Dakhla.  

“Vår sårbare situasjon gjør at vi nå må doble innsatsen framover”, skrev den saharawiske helseministeren på Twitter i går kveld. 

Med dette har den siste medlemsstaten i den Afrikanske Union blitt rammet av viruset. Viruset har hatt svært omfattende utbredelse i de okkuperte områdene siden månedsskiftet juni/juli. Ingen tilfeller er hittil rapportert i den delen av Vest-Sahara som ikke er under okkupasjon. Leirene var i lockdown på grunn av pandemien fra 18. mars til 29. mai. 

Følg siste nytt om koronasituasjonen i Vest-Sahara på våre nettsider her. 

 

Nyheter

Trump vil gi Vest-Sahara til Marokko - og Europa hjelper ham

For første gang i FNs historie er Sikkerhetsrådet i ferd med å velsigne en okkupasjon. Denne uken, trolig 29. eller 30. oktober, skal rådet stemme over en resolusjon som slår fast at det bare finnes én løsning for Vest-Sahara: å bli en del av Marokko. Utkastet er skrevet av Trump-administrasjonen.

27. October 2026

Gdeim Izik-fangene gjenopptar sultestreiken

Saharawiske politiske fanger har gjenopptatt en sultestreik i marokkanske fengsler. De krever løslatelse, bedre soningsforhold og at FNs beslutninger blir gjennomført.

06. October 2026

Ny rapport: Saharawiske studenter slått, isolert og nektet legehjelp i marokkanske fengsler

De ble slått med batonger til de nesten mistet bevisstheten og truet med voldtekt hvis de ikke tilsto. Dette forteller nylig løslatte saharawiske studenter om i en ny rapport etter et tiår i marokkanske fengsler.

07. September 2026

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. July 2026