3 av 26 skip med konfliktmineraler norskforsikret
630a17b696bbc_Plunder2021

Av 26 fartøy som fraktet fosfatstein ut av okkuperte Vest-Sahara i fjor, var tre forsikret av norske maritime forsikringsselskaper, avdekker en ny rapport. 

Publisert 06. april 2022

I dag publiserte foreningen Western Sahara Resource Watch (WSRW) sin niende årsrapport over eksporten av fosfatstein fra okkuperte Vest-Sahara. Den ulovlig eksporterte fosfatsteinen er en av Marokkos viktigste inntektskilder fra territoriet som det ulovlig okkuperer. 

Last ned rapporten her (engelsk).

Totalt 1,4 millioner tonn fosfatstein ble eksporter fra Vest-Sahara i 2021. 

Et av rapportens funn er den vedvarende rollen til de norske forsikringsforeningene Gard og Skuld. De to har også tidligere forsikret slike fartøy.

Handelen finner sted i strid med folkeretten, og til store protester fra det saharawiske folk. Marokko har ikke lov til å eksportere produkter fra sin statlige gruve lokalisert utenfor sin egne landegrenser. 

Totalt 26 skip forlot territoriet med 1,4 millioner tonn fosfatstein i 2021, en økning fra ca 1 million tonn i årene 2019-2020. Til sammenlikning var Marokkos gjennomsnittlige eksport fra de okkuperte områdene i 2012-2018 på 1,8 millioner tonn. En dobling av fosfatprisene i 2021 betyr at den ulovlige eksporten er stadig mer lønnsom, muligens til en verdi på 349 millioner amerikanske dollar. 

Den største kunden av det kontroversielle handelen i 2021 var India, slik tilfellet har vært siden 2019. Men en endring vil fra nå av finne sted: Til tross for tidligere løfter om ikke å kjøpe fosfat fra Vest-Sahara, har det amerikanske selskapet Innophos Holdings gjenopptatt sin import til Mexico fra Vest-Sahara. Selskapet ble en ledende importør i løpet av andre halvår av 2021. Fra ankomsten av det første skipet til Mexico 2. august 2021 til slutten av året, tok Innophos inn 43% av alt fosfatstein fra Vest-Sahara for hele 2021. De sju skipene som det mottok i løpet av de siste 12 månedene av året inneholdt tilsammen 391.000 tonn. 

Helt siden skip med Vest-Sahara-fosfat ble anbholdt i Panama og Sør-Afrika i 2017, har ingen transporter funnet sted via Kapp Gode Håp eller via Panama-kanalen. 

WSRW ber alle selskaper involvert i handelen om å umiddelbart avslutte sin involvering fram til en løsning på konflikten har blitt funnet.  

Tidligere versjoner av rapporten P for Plunder kan lastes ned her. 

Støttekomiteen for Vest-Sahara skrev Gard 11 september 2018. Gard svarte Støttekomiteen 30 november 2018. Et nytt brev fra SKVS 2 oktober 2019 ble ikke besvart. Støttekomiteen korresponderte med Skuld i 2018

Nyheter

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. juli 2026

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026