Det er landesorg i Vest-Sahara. Et av landets aller største nasjonale symboler døde i dag av kreft.
Mariam Hassan har i flere tiår satt ord på saharawiske folkets motstand og lidelser.
Hassan ble født inn i en musikerfamilie i 1958 i det som den gang het Spansk Sahara. I 1975, da Marokko og Mauritania okkuperte Vest-Sahara, flyktet hun og familien inn til de saharawiske flyktningleirene der hun først arbeidet som sykepleier. Tre av brødrene døde under krigen.
I en årrekke har hun reist rundt på musikkfestivaler og med sin tradisjonelle og politiske blues vært en viktig ambassadør og inspirasjonskilde for det saharawiske folk.
I mer enn ti år har hun kjempet mot kreft, og mange av hennes sanger handlet om dette.
Oppdatering: Hør intervju med Støttekomiteen for Vest-Sahara på NRK Jungeltelegrafen 29 august 2015.
Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.
Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara.