"Skal vi stikke bort og hilse på ham, eller?"
17. januar 2015 ble to medlemmer av Grønn Ungdom utvist fra okkuperte Vest-Sahara av marokkansk politi.
Men det stoppet ikke med det. Selv da de kom til turistbyen Agadir var de under overvåkning av politiet. Politibetjenter har fulgt gruppen over lengre tid.
På videoen sees Martin Ellingsen i Grønn Ungdom med politiet i hælene. Hver gang bilen de satt i stoppet, tok også politimannen en pause i mopedkjøringa. Også andre grupper av de deporterte opplever å bli overvåket i Agadir i dag.
Margit Fausko (22) fra Hemsedal er i fylkesstyret i Sør-Trøndelag og Martin Ellingsen (20) i fylkesstyret i Oppland.
Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.
Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara.