I begynnelsen av mai fikk Unge Venstre med seg de andre liberale ungdomsorganisasjonene i Europa til å kreve kansellering av fiskeriavtalen mellom EU og Marokko.
EUs fiskeriavtale med Marokko ble inngått i fjor, og tillater at EUs egne båter kan fiske i okkuperte Vest-Sahara. Dette er politisk, etisk og juridisk svært kontroversielt. Avtalen anses av mange som et tegn på legitimering av den ulovlige okkupasjonen.
- Fiskeriavtalen er i strid med internasjonal lov, og gjør EU medskyldig i marokkanernes tyveri av vestsahariske naturressurser, sier Boye Bjerkholt, internasjonalt ansvarlig i Unge Venstre.
Bjerkholt var med i delegasjonen fra Unge Venstre som deltok på LYMEC-konferansen i Barcelona 1. til 4. mai 2008. LYMEC består 210.000 medlemmer fra 59 organisasjoner i 37 europeiske land.
Han sier til Støttekomiteen for Vest-Sahara at Unge Venstres forslag ble tatt svært godt i mot på konferansen.
- LYMEC har tidligere krevd europeisk anerkjennelse av Vest-Sahara som en selvstendig stat, så kravet om å si opp fiskeriavtalen med Marokko er jo i praksis en videreføring av den politikken. Forslaget ble vedtatt med klar margin, sier Bjerkholt.
- Hva håper dere denne teksten kan føre til?
- Først og fremst håper vi at det kan bidra til å holde oppmerksomheten oppe rundt det som skjer i Vest-Sahara og hvilket ansvar det internasjonale samfunnet har for å bidra til en forbedring av saharawienes levekår og at vi får en løsning på konflikten. I Norge har Unge Venstre lyktes i å løfte saken i moderpartiet, og om liberale ungdomspartier rundt om i Europa klarer å gjøre det samme, vil vi komme et langt skritt i retning av at EU, i stedet for å være en del av problemet, blir en del av løsningen, sier Bjerkholt til Støttekomiteen.
Se uttalelsen fra LYMEC 2008 her:
Stop exploitation of occupied Western Sahara
Whereas
Noting that
Observing that
LYMEC - European Liberal Youth calls upon
Vil du jobbe med oss? Vi søker en informasjonsmedarbeider på 20-40%
Marokkanske myndigheters tortur og fengsling av 10 saharawiske studenter må etterforskes og fordømmes. Dette er kravet i en norskforfattet klage som i dag ble sendt inn til FNs spesialrapportører.
Norge er bekymret for menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara, melder utenriksminister Huitfeldt. I morgen skal Marokko opp til eksamen i FNs Menneskerettighetsråd.
Det finnes en filmfestival som er ulik alle de andre. Les Asria Talebs møte med et festivalpublikum i de saharawiske flyktningleirene i Algerie – og båndene hun skapte med en fremmed tilskuer.