Franske menneskerettighetsakivister utvist fra Marokko
Article image

En gruppe franske menneskerettighetsaktivister ble i dag utvist fra Marokko. Blant dem er Claude Mangin (til venstre) som reiste til landet for å være til stede under rettsaken mot hennes mann (til høyre).

Les også:

Publisert 25. april 2008

Claude Mangin og hennes landsmenn ble i går pågrepet av sivile politimenn i byen Tantan i det sørlige Marokko og brakt til den lokale politistasjonen.

Kl 1 i natt ble de løslatt etter 13 timers varetekt og forhør, og ble transportert til flyplassen i Agadir. I ettermiddag tok et fly dem til Paris. 

Claude Mangin hadde reist til Marokko for å overvære rettssaken mot hennes mann, Enaama Asfari. De to har sammen stiftet den Frankrike-baserte saharawiske menneskerettighetsorganisasjonen CORELSO. 

Enaama Asfari ble arrestert tidligere denne måneden i Marrakech. Ifølge hans advokater og hans kone er alle anklagene mot ham falske.

“Naama drikker ikke, og har aldri slått noen i hele sitt liv”, sa Claude Mangin på telefon fra rettsbygningen i Marrakech sist uke. 

Uten at bevis er fremlagt, er Asfari beskyldt for å ha slått en marokkansk kvinne, for knivtrusler og for fyllekjøring. Amnesty International sendte ut en melding i dag der de uttrykker sin bekymring for rettsprosessen mot Asfari.

Claude og en gruppe andre franske menneskerettighetsaktivister og advokater reiste til Marrakech forrige uke. Med i gruppen var også Frédérique Lellouche fra NGOen L'Association contre la torture et pour l’abolition de la Peine de mort, fagforeningsaktivisten Pierre Alain Rousse og Vest-Sahara-aktivisten Mireille Brun.

Alle er utvist, men marokkansk politi har enda ikke gitt noen forklaring på hvorfor. De ankom Paris flyplass ved fire-tiden i ettermiddag. 

Nyheter

Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

30. april 2025

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025

Norsk rederi med ny gasstransport til okkuperte Vest-Sahara

Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.

10. mars 2025

Ungdomspartiene besøkte de saharawiske flyktningleirene

De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie

08. februar 2025