Unge Venstre: Finsam ut av Vest-Sahara!
Article image
Unge Venstres leder Anne Solsvik reagerer kraftig på at Finsam i Grimstad opererer i Vest-Sahara. Agderposten, 12. mars 2008.
Publisert 21. March 2008


Agderposten, 12. mars 2008
Av Kristoffer Brændeland Fürstenberg

-At Finsam driver næringsvirksomhet i Vest-Sahara er med på å legitimere Marokkos okkupasjon av området, sier Solsvik i en pressemelding.

Må trekke seg
Unge Venstre vedtok i en uttalelse under helgens landsstyremøte at alle norske selskaper må avslutte sitt samarbeid med marokkanske myndigheter eller selskaper i okkuperte Vest-Sahara.

-Næringsvirksomhet som norske selskaper driver går imot sahrawiernes interesser siden de selv ikke får ta del i velstandsutviklingen, sier Solsvik.

Ifølge partiet driver Marokko en systematisk forfølgelse av alle som sympatiserer med tanken om et fritt og uavhengig Vest-Sahara. Det er også blitt dokumentert flere tilfeller av tortur i området, på alt fra voksne til barn.

Svekket politisk innsats
Unge Venstre mener den norske regjeringen har svekket innsatsen for et fritt Vest-Sahara. UD har endret beskrivelsen av Marokkos tilstedeværelse fra "okkupasjon" til "uavklart juridisk situasjon".

-Når utenriksdepartementet svekker de politiske signalene ovenfor Marokko, må innsatsen i større grad komme fra andre hold. Vi forventer at Finsam ser nærmere på hvordan de er med på å legitimere Marokkos okkupasjon og avslutter sin virksomhet i området, sier Solsvik.

Daglig leder Per Samuelsen i Finsam var ikke villig til å snakke med Agderposten i dag.


Nyheter

Trump vil gi Vest-Sahara til Marokko - og Europa hjelper ham

For første gang i FNs historie er Sikkerhetsrådet i ferd med å velsigne en okkupasjon. Denne uken, trolig 29. eller 30. oktober, skal rådet stemme over en resolusjon som slår fast at det bare finnes én løsning for Vest-Sahara: å bli en del av Marokko. Utkastet er skrevet av Trump-administrasjonen.

27. October 2026

Gdeim Izik-fangene gjenopptar sultestreiken

Saharawiske politiske fanger har gjenopptatt en sultestreik i marokkanske fengsler. De krever løslatelse, bedre soningsforhold og at FNs beslutninger blir gjennomført.

06. October 2026

Ny rapport: Saharawiske studenter slått, isolert og nektet legehjelp i marokkanske fengsler

De ble slått med batonger til de nesten mistet bevisstheten og truet med voldtekt hvis de ikke tilsto. Dette forteller nylig løslatte saharawiske studenter om i en ny rapport etter et tiår i marokkanske fengsler.

07. September 2026

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. July 2026