Oslo Ap ber UD skjerpe ordbruken
Article image

Oslo Arbeiderpartis årsmøte, 7.-8. mars 2008, krever at Utenriksdepartementet kaller Vest-Sahara et okkupert land.

Publisert 10. mars 2008

Denne teksten ble vedtatt av årsmøtet: 



Frihet for Afrikas siste koloni!

Oslo Arbeiderparti støtter det saharawiske folks kamp for selvbestemmelse og frigjøring. Vi ser med bekymring på at UD har endret beskrivelsen av Marokkos tilstedeværelse i Vest-Sahara fra “okkupasjon” til “uavklart juridisk situasjon”. Vi krever at UD umiddelbart går tilbake til å betegne Vest-Sahara som det virkelig er; ulovlig okkupert.

Oslo Arbeiderparti mener at Norge og det internasjonale samfunn ikke lengre kan akseptere Marokkos trenering av folkeavstemningen og stadige overgrep mot den saharawiske befolkningen.

Oslo Arbeiderparti ber regjeringen:

 

  • Øke innsatsen for å stanse norsk næringslivsdeltakelse i okkuperte Vest-Sahara.
     
  • Ta opp menneskerettighetssituasjonen for saharawiene med marokkanske myndigheter.
     
  • Kreve at marokkanske myndigheter frigjør alle politiske fanger.
     
  • Offensivt arbeide for at MINURSOs mandat utvides til også å omfatte overvåkning av menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara.
     
  • Øke bistanden til flyktningeleirene i Algerie og gjøre den mer stabil.
     
  • Understreke at Vest-Sahara i dag er okkupert av Marokko.


     
Nyheter

Ny rapport: Marokko grønnvasker okkupasjonen av Vest-Sahara

En ny rapport beskriver de massive - og dypt problematiske - prosjektene for fornybar energi som Marokko utvikler i okkuperte Vest-Sahara.

11. desember 2025

ASC trekker seg ut av okkupert Vest-Sahara

Sertifiseringsordningen avslutter samarbeidet med Azura Group og erklærer at ingen fremtidige sertifiseringer vil bli gitt til selskaper i det okkuperte territoriet.

05. desember 2025

Skretting Tyrkia skjuler seg bak mystiske sertifikater

Den norsk-nederlandske fiskefôrprodusenten i Tyrkia viser til problematiske MarinTrust-sertifikater for å forvare innkjøp fra det okkuperte Vest-Sahara.

13. november 2025

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025