Spontandemonstrasjon ved Marokkos ambassade i Oslo
Article image

En spontandemonstrasjon ble i dag arrangert utenfor Marokkos ambassade i Oslo, i protest mot nye angrep mot befolkningen i Vest-Sahara. Blant de pågrepne denne helgen, er hele familien til Elkouria Amidane, som for tiden er på Norges-besøk. Se bilder og video fra demoen her.

Publisert 10. november 2007

Demonstrasjonen kom som en spontan reaksjon på angrepene på saharawier i El Aaiun fredag denne uken. 

Blant de arresterte i El Aaiun fredag var moren og de to søstrene til menneskerettighetsaktivisten Elkouria Amidane. Amidane er for tiden i Oslo for å møte norske studenter, og var den eneste saharawien som deltok i demonstrasjonen i Oslo.

Amidane, som er den eneste personen i familien som ikke er fengslet, forklarte hvordan politiet i gårsdagens angrep hadde ødelagt hele huset hennes. Familien hadde tidligere på fredagen deltatt i en demonstrasjon i El Aaiun. 

Trine Skei Grande (V) krevde i en appell at Regjeringen skal ta en enda strengere holdning overfor Marokko.

Blant talerne ar også Håvard Grastveit, leder av Oslo Senterungdom, og Naomi Røkkum, sentralstyremedlem i Unge Venstre. 

Ronny Hansen, leder av Støttekomiteen for Vest-Sahara, takket for at så mange kunne stille på så kort varsel. 

Etter møtet, hadde Amidane, Grande, Grastveit, Røkkum og Hansen et møte med den marokkanske ambassadøren til Norge, Yahdih Bouchaab, som kunne fortelle at Vest-Sahara ikke er okkupert av Marokko. 


Youtube-klippet kan lastes ned i bedre format her (100MB). 

Demonstrasjonen ble varslet i går kveld da nyheten om arrestasjonen ble kjent, og rundt 60 demonstranter møtte opp på meget kort varsel. 

 

Nyheter

Nå: Skip ankommer Skretting på Averøy med last fra kontroversiell leverandør

Et fartøy med fiskemel ankommer i natt Averøy utenfor Kristiansund. Transporten åpner spørsmål om et hullete sertifiseringssystem. 

15. desember 2025

Ny rapport: Marokko grønnvasker okkupasjonen av Vest-Sahara

En ny rapport beskriver de massive - og dypt problematiske - prosjektene for fornybar energi som Marokko utvikler i okkuperte Vest-Sahara.

11. desember 2025

ASC trekker seg ut av okkupert Vest-Sahara

Sertifiseringsordningen avslutter samarbeidet med Azura Group og erklærer at ingen fremtidige sertifiseringer vil bli gitt til selskaper i det okkuperte territoriet.

05. desember 2025

Skretting Tyrkia skjuler seg bak mystiske sertifikater

Den norsk-nederlandske fiskefôrprodusenten i Tyrkia viser til problematiske MarinTrust-sertifikater for å forvare innkjøp fra det okkuperte Vest-Sahara.

13. november 2025