Unge Venstre krever at det legges økt norsk og internasjonalt press på Marokko for å stanse overgrepene mot saharawiske studenter i Marokko.
Marokkansk politi i angrep på sahrawiske studenter
Unge Venstre, 15. mai 2007
I går kunne internasjonale medier melde at et hundretalls marokkanske politifolk hadde gått til angrep på 20 sahrawiske studenter i det de var på vei inn Hassan II-universitetet i Casablanca.
- Marokko driver en systematisk forfølgelse av alle som sympatiserer med tanken om et fritt og uavhengig Vest-Sahara, sier internasjonal leder i Unge Venstre, Boye Bjerkholt. Han ber den norske regjeringen om å anerkjenne Vest-Sahara som uavhengig stat.
I april ble det klart at Marokko vil gå inn i nye forhandlinger med frigjøringsbevegelsen Polisario for å finne en løsning på konflikten, som har vært ved en formell våpenstillstand siden 1991. Men før forhandlingene har rukket å starte, har marokkanske myndigheter trappet opp forfølgelsen av bl.a. sahrawiske studenter. Mange steder er sahrawier også blitt nektet adgang til universitetet av sine marokkanske medstudenter.
På mandag demonstrerte 50 sahrawiske studenter i den marokkanske hovedstaden Rabat for sahrawisk uavhengighet og mot angrepene på sahrawiske studenter i Marrakech og Agadir den siste uken.
- De vil utrydde oss, sa Brahim Salem til nyhetsbyrået AP etter at han ble alvorlig skadet av en molotov cocktail på lørdag. Han og andre sahrawiske studenter frykter nå for sine liv.
- Marokko har motsatt seg ethvert forsøk på å få til en demokratisk løsning på konflikten, og står bak systematiske menneskerettighetsbrudd i de okkuperte områdene og mot den sahrawiske befolkningen. Kun reelt internasjonalt press, med Europa og USA med på laget, kan sette en stoppe for dette. Om Norge som første europeiske land anerkjenner Vest-Sahara, kan det få andre til å følge etter, mener Bjerkholt.
Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.
De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie
Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.
To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.