USA stusser over norske deportasjoner
Article image
Den amerikanske regjering biter seg merke i de norske delegasjonene som i 2005 ble kastet ut og tatt inn til avhør av marokkask politi i Vest-Sahara. 6. mars publiserte de en rapport om menneskerettighetsovergrep i det okkuperte området.
Publisert 07. March 2007


Den amerikanske regjering publiserte 6. mars 2007 en rapport om menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara.

Rapporten trekker fram to norske besøk til området, som begge endte med deportasjon.

"In April 2005 Moroccan authorities detained three Norwegian journalists in Laayoune who were covering a demonstration. The authorities interrogated two of the journalists and deported all three", skriver rapporten.

De to journalistene var fra Berserk Productions, den tredje var Amnesty International Norges landkoordinator for Marokko og Vest-Sahara.

I tillegg trekker rapporten fram delegasjonsreisen gjennomført av Raftostiftelsen, Støttekomiteen for Vest-Sahara og Fagforbundet. På reisen deltok også Eva Kristin Hansen, i dag Stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet. De fem deltakerne reiste for å delta i en rettssak mot saharawiske aktivister, men ble utvist med makt av politiet:

"Prior to the trial of 16 teenagers who participated in the May 2005 demonstrations in Laayoune, five Norwegians traveled overland to Laayoune from Morocco to show support for the teenagers, but Moroccan authorities stopped them and escorted them back to Morocco."

Les hele rapporten her:
www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2006/78866.htm

Nyheter

Trump vil gi Vest-Sahara til Marokko - og Europa hjelper ham

For første gang i FNs historie er Sikkerhetsrådet i ferd med å velsigne en okkupasjon. Denne uken, trolig 29. eller 30. oktober, skal rådet stemme over en resolusjon som slår fast at det bare finnes én løsning for Vest-Sahara: å bli en del av Marokko. Utkastet er skrevet av Trump-administrasjonen.

27. October 2026

Gdeim Izik-fangene gjenopptar sultestreiken

Saharawiske politiske fanger har gjenopptatt en sultestreik i marokkanske fengsler. De krever løslatelse, bedre soningsforhold og at FNs beslutninger blir gjennomført.

06. October 2026

Ny rapport: Saharawiske studenter slått, isolert og nektet legehjelp i marokkanske fengsler

De ble slått med batonger til de nesten mistet bevisstheten og truet med voldtekt hvis de ikke tilsto. Dette forteller nylig løslatte saharawiske studenter om i en ny rapport etter et tiår i marokkanske fengsler.

07. September 2026

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. July 2026