Landsmøtet til LO-forbundet NTL vedtok denne uken en sterk uttalelse om okkupasjonen av Vest-Sahara.
Norsk Tjenestemannslag (NTL) vedtok 8. november uttalelsen nedenfor. Dette er første gang NTL vedtar en posisjon om okkupasjonen av Vest-Sahara.
Se også NTLs nettsider.
Folkeavstemning i Vest-Sahara nå!
Vest-Sahara behandles av FN som det siste uløste kolonispørsmålet i Afrika.
Istedenfor å bli selvstendig fra spansk kolonistyre i 1975, ble territoriet ulovlig okkupert av nabolandet Marokko. Mer enn halve Vest-Saharas folk har siden den gang bodd i flyktningleirer i Algerie. De som i dag bor i territoriet under marokkansk okkupasjon utsettes for alvorlige menneskerettighetsovergrep.
Etter enighet mellom Marokko og Vest-Saharas frigjøringsbevegelse, sendte FN en operasjon til Vest-Sahara, MINURSO, for å gjennomføre en folkeavstemning om uavhengighet i 1992. Men Marokko har sabotert prosessen, og nekter nå en avstemning å finne sted.
MINURSO er den eneste moderne FN-operasjonen i verden som ikke har mandat til å rapportere om menneskerettighetsbrudd. Marokko må godta at FN rapporterer på menneskerettighetssituasjonen, og deres nære allierte i FNs Sikkerhetsråd, Frankrike, forhindrer at det innføres.
Marokko har sirklet territoriet inn bak en 2200 kilometer lang mur, og utviser alle nordmenn som prøver å besøke Vest-Sahara. Ledende aktivister soner livstidsdommer i marokkanske fengsler og organisasjonsfriheten er innskrenket.
Vest-Sahara er et område som er rikt på naturressurser, men den økonomiske aktiviteten er kontrollert av marokkanske myndigheter og statlige selskaper. Selv om UD fraråder norsk næringsliv i Vest-Sahara, opererer flere norske selskaper der, særlig innen shipping og fiskeri. Disse næringslivsengasjementene undergraver FNs arbeid for å finne en løsning på konflikten.
NTL ber:
- Marokkanske myndigheter om å avslutte okkupasjonen av Vest-Sahara umiddelbart, og til late en folkeavstemning om uavhengighet.
- Norske myndigheter om å legge større press på Marokko for å få avsluttet okkupasjonen og for gjennomføringen av en folkeavstemning om selvstendighet i Vest-Sahara.
- Norske myndigheter om å legge økt press på Frankrike for at de skal støtte opp om menneskerettighetene, og slutte å undergrave FNs mulighet til å rapportere på overgrep i territoriet.
- Norske selskaper i okkuperte Vest-Sahara om å umiddelbart trekke seg ut.
To av Norges største oppdrettsselskaper enda ikke svart på spørsmål om bærekraft og opprinnelse av fiskefôret de bruker.
Siden november 2020 har det vært krigshandlinger mellom Marokko og Vest-Sahara. Det internasjonale samfunnet er stille.
Vest-Sahara regnes som et av de minst demokratisk fri landene i verden. Mens Norge scorer 100/100 i Freedom House sin evaluering av verdens land, får Vest-Sahara kun 4/100.
Vil du lære mer om Vest-Sahara? Vi har laget en guide med godt lesestoff om Afrikas siste koloni.