En ny bok har blitt utgitt om kampen om de rike naturressursene i Vest-Sahara.
Boken ‘Profit over Peace in Western Sahara - How commercial interests undermine self-determination in the last colony in Africa’ er skrevet av daglig leder i Støttekomiteen for Vest-Sahara, Erik Hagen, i samarbeid med tyske Mario Pfeiffer.
Boken utforsker de politiske argumentene som EU-kommisjonen har brukt for å forsvare en ulovlig fiskeriavtale i Vest-Sahara. Den ser også på arrestasjonen av bulkskipet NM Cherry Blossom i Sør-Afrika i 2017. Fartøyet inneholdt fosfatstein ulovlig hentet ut fra territoriet.
Boken har engelsk og arabisk seksjon, med samme innhold.
For spørsmål om boken, kontakt forfatteren på erik@vest-sahara.no
Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.
Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara.
Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet.