Her lyver Marokko i søknaden om fotball-VM
Article image

Marokko og Nord-Amerika er de to søkerne til fotball-VM 2026. I søknaden sin FIFA, inkluderer Marokko hele Vest-Sahara i sitt territorium.

Publisert 05. juni 2018

På nettsidene til FIFA kan man laste ned Marokkos søknad til fotball-VM 2026. 

I samtlige kart som Marokko har tegnet opp i søknaden har de doblet sitt lands territorium. 

Ingen stater i verden anerkjenner Marokkos krav på Vest-Sahara, et territorium som de har okkupert siden 1975. 

I dag stilte Støttekomiteen for Vest-Sahara spørsmål til Norges Fotballforbund om hvordan de vurderer okkupasjonen og den utenrikspolitiske propagandaen idet de skal avlegge sin stemme. Avgjørelsen faller på et FIFA-møte 13. juni. 

"Støttekomiteens klare anbefaling er at forbundet ikke gir sin stemme til Marokkos søknad, da et eventuelt vertskap - i tråd med Marokkos søknad sendt til FIFA - vil anvendes av politiske formål av Marokko for å legitimere sin brutale okkupasjon", skriver Støttekomiteen i brevet til NFF.

FIFA har foretatt en evaluering av Marokkos søknad, men har fullstendig ignorert Vest-Sahara-saken. FIFA-evalueringen har til og med unnlatt å trekke opp grensen mellom Marokko og Vest-Sahara i sine kart. Se et slikt kart på side 17 i rapporten. 

FIFAs og Marokkos kart er dermed ikke i tråd med et eneste kart til FN, eller FNs medlemstater. Så sent som i 2016 og 2018 konkluderte EU-domstolen at man i avtaler med Marokko ikke kan inkludere okkuperte Vest-Sahara.

OPPDATERING, 15.06.2018. NFF sendte 11. juni brev til SKVS der de poengterer at menneskerettigheter vil være et viktig hensyn de vil studere ved avstemningen. Dette poengterte også NFF i en pressemelding idet de stemte på det nordamerikanske alternativet. 

Nyheter

Ledig stilling!

Vil du jobbe med oss? Vi søker en informasjonsmedarbeider på 20-40%  

08. februar 2023

Marokko klaget inn for behandlingen av fengslede saharawiske studenter

Marokkanske myndigheters tortur og fengsling av 10 saharawiske studenter må etterforskes og fordømmes. Dette er kravet i en norskforfattet klage som i dag ble sendt inn til FNs spesialrapportører. 

14. desember 2022

Menneskerettigheter: Marokko opp til eksamen i FN

Norge er bekymret for menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara, melder utenriksminister Huitfeldt. I morgen skal Marokko opp til eksamen i FNs Menneskerettighetsråd. 

07. november 2022

10 grunner til å delta på den mest autentiske filmfestivalen som finnes

Det finnes en filmfestival som er ulik alle de andre. Les Asria Talebs møte med et festivalpublikum i de saharawiske flyktningleirene i Algerie – og båndene hun skapte med en fremmed tilskuer.

23. oktober 2022