KLP kaster ut Vest-Sahara-profitør
Article image

Det amerikanske selskapet Innophos Holdings ble i dag kastet ut av KLPs porteføljer på grunn av selskapets innkjøp av konfliktmineraler fra okkuperte Vest-Sahara.

Publisert 04. juni 2018

For et års tid siden oppdaget Støttekomiteen for Vest-Sahara at det går en rørledning mellom fabrikkene til de to selskapene PotashCorp og Innophos Holdings i Baton Rouge, Louisiana, USA. 

PotashCorp har i en årrekke vært kjent som storinnkjøper av fosfatstein fra okkuperte Vest-Sahara, som okkupasjonsmakten Marokko eksporterer fra territoriet i strid med folkeretten. Oppdagelsen av rørledningen framkom i årsrapportene til Innophos og PotashCorp. Rørledningen gjorde det sannsynlig at importøreren PotashCorp i stor stil solgte prosessert fosfat videre til Innophos. 

I dag annonserte så KLP at de har kastet ut Innophos fra sine porteføljer .

"Kjøp av fosfat fra Vest-Sahara en uakseptabel risiko for medvirkning til brudd på grunnleggende etiske normer og således et brudd med KLPs retningslinjer for ansvarlige investeringer. Selskapet er derfor utelukker av KLP og KLP-fondenes investeringer fra juni 2018", uttalte KLP i en pressemelding i dag. 

I samarbeid med vår internasjonale partner Western Sahara Resource Watch, skriver Støttekomiteen for Vest-Sahara årlige rapporter om selskapene som deltar i handelen med fosfat fra Vest-Sahara. Siste slike rapport ble utgitt i mai 2018, og omtaler informasjonen om Innophos Holdings involvering. 

Nyheter

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026

Saharawiske filmskapere slakter Anders Tangen-deltakelse i Vest-Sahara

Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet. 

06. juni 2026