Spansk politi bordet fartøyet da det bergenske selskapet Sea Tank Chartering kom inn i spansk farvann fra de okkupete områdene.
Ovenfor: Key Bay i Las Palmas havn, 14. januar. Bildet til fri bruk.
14. januar på ettermiddagen anløp Key Bay havnen i Las Palmas for å fylle drivstoff. Den lå til kai i omtrent ett døgn, og var på vei mot Frankrike. Dette var første gang siden dommen i EU-domstolen at varer fra Vest-Sahara kom inn i EU.
Da fartøyet anløp Las Palmas instruerte lokale myndigheter på Las Palmas politiet om å borde fartøyet. Det skrev blant annet nyhetstjenesten EFE
Det spanske partiet EQUO la ut en pressemelding om at de ba havnemyndigheter om å arrestere fartøyet. "Hvis opprinnelsessertifikatet sier varene er fra Marokko og ikke fra Front Polisario, vil vi be om at skipet og varene tas i arrest for å ha brutt dommen fra EU-domstolen", uttalte en av EQUOs lokale poliitkere i Las Palmas.
Politet kontrollerte både dokumentasjon og last på fartøyet. Det ble ikke tatt arrest i lasten slik lokale politikere på Kanariøyene ba om. Derimot er dokumentasjonen fra politiet spilt videre til EUs sentrale registre, og det ligger nå hos franske myndigheter å avgjøre hvordan den norske transporten inn til EU skal vurderes.
Last ned video.
Flere høytoppløselige bilder av Key Bays anløp til Las Palmas kan hentes her. Gratis bruk.
Marokkanske myndigheters tortur og fengsling av 10 saharawiske studenter må etterforskes og fordømmes. Dette er kravet i en norskforfattet klage som i dag ble sendt inn til FNs spesialrapportører.
Norge er bekymret for menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara, melder utenriksminister Huitfeldt. I morgen skal Marokko opp til eksamen i FNs Menneskerettighetsråd.
Det finnes en filmfestival som er ulik alle de andre. Les Asria Talebs møte med et festivalpublikum i de saharawiske flyktningleirene i Algerie – og båndene hun skapte med en fremmed tilskuer.
Som følge av de økte matvareprisene brygger det opp til en ernæringskrise blant de saharawiske barn i Algerie.