To selskaper som har lisenser for oljeleting i okkuperte Vest-Sahara er kastet ut av DNBs porteføljer.
Støttekomiteen for Vest-Sahara skrev 24. juni 2016 at DNB hadde kastet ut fem selskaper som er aktive i utforskning, utvinning eller kjøp av naturressurser fra okkuperte Vest-Sahara.
Siden gang har DNB ryddet ytterligere opp. En gang på høsten er ytterligere to selskaper blitt kastet ut: amerikanske Kosmos Energy og skotske Cairn Energy. Her kan du sammenlikne DNBs eksklusjonsliste fra i sommer med den per i dag.
De to selskapene ble utelukket fra Statens Pensjonsfond Utlands porteføljer 28. juni 2016 ettersom de brøt grunnleggende normer i territoriet ved ikke å ta hensyn til rettighetene til Vest-Saharas folk.
Den danske investoren PenSam ekskluderte forøvrig oljeselskapet Glencore PLC for få dager siden. Glencore har to offshorelinsenser like nord for der hvor Kosmos og Cairn har boret.
Siden november 2020 har det vært krigshandlinger mellom Marokko og Vest-Sahara. Det internasjonale samfunnet er stille.
Vest-Sahara regnes som et av de minst demokratisk fri landene i verden. Mens Norge scorer 100/100 i Freedom House sin evaluering av verdens land, får Vest-Sahara kun 4/100.
Vil du lære mer om Vest-Sahara? Vi har laget en guide med godt lesestoff om Afrikas siste koloni.
I en årrekke har norskflaggede fartøy fraktet oljeprodukter inn til okkuperte Vest-Sahara. Flaggskifter har ført til kjempenedgang.