Ny rapport dokumenterer behovet for folkeavstemning
Article image
SAIH lanserte denne uken en rapport om hvorfor verdenssamfunnet må insistere på folkeavstemningen som Marokko nekter saharawiene å delta i.
Publisert 15. mars 2016


Folket fra det ikke-selvstyrte territoriet Vest-Sahara har rett til selvbestemmelse. Men dette nektes dem av nabostaten Marokko, som okkuperer deler av territoriet.

Marokko nekter også å forhandle med FN om en løsning som respekterer saharawienes rett til selvbestemmelse. SAIHs rapport "Fred i sikte?", lansert denne uken, illustrerer hvorfor Norge og verdenssamfunnet må arbeide for at folkeavstemningen blir realitet.

Last ned rapporten via SAIHs nettsider.
Nyheter

Kontorene til vår danske søsterorganisasjon brannbombet

Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.

13. januar 2025

To nordmenn deporteres nå fra okkuperte Vest-Sahara

To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.

04. november 2024

Her deporteres nordmenn fra okkuperte Vest-Sahara - ville lære om fornybarenergi

25 marokkanske politifolk møtte opp i dag for å kaste to nordmenn ut av okkuperte Vest-Sahara. De to reiste for å lære hva saharawiene mener om Marokkos folkerettsstridige fornybarsatsning på okkupert land. 

02. november 2024

Green Reefers fra Haugesund hjelper russerne med å plyndre Vest-Sahara

Det norske rederiet Green Reefers leverte i forrige uke frossenfisk til Russland som er fanget i okkuperte Vest-Sahara i strid med folkeretten.

16. oktober 2024