Svensk-norsk duo kastet ut fra Sør-Marokko - ville til Vest-Sahara
Article image
En svensk og en norsk statsborger ble kastet ut fra byen Guelmim i morges, på vei til okkuperte Vest-Sahara. "Dra tilbake til landet dere er fra", fikk de to høre.
Publisert 18. januar 2016


"De sa det var 'nye regler' og at det nå var et forbudt område", sier Tove Liljeholm til Støttekomiteen for Vest-Sahara på telefon fra bussen hun sitter i.

Reisefølget på to, Tove Liljeholm og Anne Hilde Hagland, ble beordret ut av bussen de satt i klokken 03:15 i morges. Deretter fikk de beskjed om å ta ut bagasjen, før de ble sendt tilbake mot Agadir i en bil.

"De sa strengt at vi må dra tilbake til Agadir og deretter tilbake til de lendene dere er fra", sier Tove Liljeholm.

"Det var opplagt at de kom inn i bussen for å hente oss ut. De tok først passene våre. Vi sa vi ville besøke sør-Marokko, men det hjalp ikke", sier Haugland.

Liljeholm er 28 år og fra Stockholm, Jobber i Ung Vänster, hvor hun også sitter i forbudsstyret.

Anne Hilde Haugland er tømrer/isolatør fra Haugesund.

De ville reise til Vest-Sahara for å møte saharawiske menneskerettighetsaktivister. Liljeholm hadde spesielt som formål å høre hvordan saharawiene mente om at Sverige har besluttet å ikke anerkjenne Vest-Sahara-republikken.
Nyheter

Norsk rederi med ny gasstransport til okkuperte Vest-Sahara

Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.

10. mars 2025

Ungdomspartiene besøkte de saharawiske flyktningleirene

De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie

08. februar 2025

Kontorene til vår danske søsterorganisasjon brannbombet

Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.

13. januar 2025

To nordmenn deporteres nå fra okkuperte Vest-Sahara

To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.

04. november 2024