Cairn Energy, ikke ødelegg folkeavstemningen vår
Article image
Saharawier demonstrerte ï går foran kontorene til skotske Cairn Energy i Stavanger. Cairn skal snart bore i okkuperte Vest-Sahara i strid med folkeretten.
Publisert 06. november 2014


En gruppe demonstranter samlet seg 5. november foran kontorene til Cairn Energy i Stavanger.

Det skotske selskapet eier 20 prosent av Cap Boujdour-lisensen utenfor kysten av okkuperte Vest-Sahara. Det skotsk-amerikanske boreprosjektet, som starter i desember, vil gjøre det ennå mindre sannsynlig at Marokko vil bistå i arrangeringen av en folkeavsteming for selvbestemmelse i Vest-Sahara slik landet gjorde da det inngikk våpenhvilen i 1991.

"Oljen i Vest-Sahara tilhører Vest-Saharas folk. Cairn har ingenting å gjøre der uten å be om lov fra vårt folk. Det er grovt uetisk av Cairn å inngå en oljeavtale med okkupasjonsmakten", sa Hassan Lemnaissir, leder av foreningen for saharawier i Norge.

Marokko har ulovlig okkupert Vest-Sahara siden 1975. Dets oljeprogram er i strid med folkeretten, ifølge FN.

Les mer om Cairns boreprogram i den ferske rapporten A Platform for Conflict. Stavanger er ett av fire steder i verden hvor Cairn har kontor.

Demonstrasjonen ble avholdt i samarbeid mellom Foreningen for Saharawier i Norge, ungdomsutvalget til Industri Energi og ungdomspartier i Stavanger.

Klikk på bildene for høyere oppløsning.

cairn_demo2_509.jpg

cairn_demo3_509.jpg

Nyheter

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025

Skretting Turkey villedet om bærekraft

Det delvis norske fôrkonsernet innrømmer bruk av fiskemel fra det okkuperte Vest-Sahara. Selskapet ble nødt til å fjerne en feilaktig henvisning til et bærekraftssertifikat fra sine nettsider.

27. oktober 2025