'Løparen frå Sahara' har ankommet Tromsø
Article image

Salah Amaidan skal i morgen løpe 10-kilometeren i Midnight Sun Maraton. I dag ankom han Tromsø.

Publisert 20. juni 2014

Salah Amaidan, Vest-Saharas største idrettsprofil, kom i dag til Tromsø. Der skal han i morgen delta i Midnight Sun Maraton. Se oppslag i NRK Nordnytt i dag. 

- Sporten er en måte for meg å fremme budskapet om lidelsen til mitt folk, det Saharabiske folket, som har levd under okkupasjon i 37 år. Det er en okkupasjon som har ført til menneskerettighetsbrudd og tapte muligheter i livet, sier han til NRK.

- Jeg kunne valgt et mye behageligere liv. Men jeg trenger ikke så mye. Jeg klarer meg. Det viktigste for meg er at Vest-Sahara skal bli fri, og gjør alt jeg kan for å hjelpe til med det, uttalte han til Nordlys da han kom til Tromsø.

Senere i kveld skal en dokumentarfilm om hans liv vises på Tromsø Bibliotek. 

På linken ovenfor kan du også se en dokumentarfilm om Salah, som ble vist på NRK i fjor. 
 

Last ned høytoppløselig versjon. 


I går var Salah på mellomlanding i Oslo. Her med Stian Bragtvedt (Rødt), Trine Skei Grande (V), Marit Nybakk (Ap), Erlend Bøe (UH), Tord Hustveit (UV), Syver Zachariassen (Senterungdommen).

Fra løpsmagasinet til MSM 2014 nedenfor. 

Last ned høytoppløselig versjon.
Nyheter

Gdeim Izik-fangene gjenopptar sultestreiken

Saharawiske politiske fanger har gjenopptatt en sultestreik i marokkanske fengsler. De krever løslatelse, bedre soningsforhold og at FNs beslutninger blir gjennomført.

06. oktober 2026

Ny rapport: Saharawiske studenter slått, isolert og nektet legehjelp i marokkanske fengsler

De ble slått med batonger til de nesten mistet bevisstheten og truet med voldtekt hvis de ikke tilsto. Dette forteller nylig løslatte saharawiske studenter om i en ny rapport etter et tiår i marokkanske fengsler.

07. september 2026

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. juli 2026

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026