HRW: "Marokko holder ikke løfter om menneskerettigheter"
Article image
Marokkanske myndigheter lovnader på menneskerettighetsfronten er bare luft. Det skriver Human Rights Watch i sin Verdensrapport for 2014.
Publisert 24. januar 2014


Denne uken publiserte Human Rights Watch sin årlige verdensrapport om menneskerettigheter. Marokko kritiseres for ikke å ha forbedret menneskerettighetssituasjonen på tross av løfter. Det er to og et halvt år siden Marokko vedtok en ny grunnlov som i langt større grad beskytter befolkningens menneskerettigheter, men Human Rights Watch skriver at det ikke har blitt vedtatt lover som gir rettskraft til den nye grunnloven.

"Domstoler sendte dissidenter til fengsel etter urettferdige rettsaker, politiet brukte makt for å bryte opp fredelige demonstrasjoner og i de omstridte territoriene i Vest-Sahara ble tilhengere av selvbestemmelse undertrykket av tjenestemenn", skriver Human Rights Watch på sine nettsider.

Allikevel, noe ytringsfrihet mener organisasjonen at sivilsamfunnet har, dette sålenge aktivistene holder seg unna tema som monarkiet, kongens og hans familie, islam og okkupasjonen av Vest-Sahara.

"Når det kommer til menneskerettigheter er Marokko som en svær byggeplass hvor myndighetene lanserer store prosjekter med brask og bram men siden nøyer seg med bygging av grunnmurer", sier Sarah Leah Whitsen, direktør for Human Rights Watchs seksjon for Midt-Østen og Nord-Afrika.

Les HRWs oppsummeringsartikkel på Marokko/Vest-Sahara her.

Finn hele HRWs Verdensrapport for 2014 her.
Nyheter

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026