Fra flyktningleir til foredragsturné i Norge
Article image
Salma og Jadiyetu reiser rundt i Norge for å fortelle om Vest-Sahara.
Publisert 25. oktober 2013


Salma Mohamed (25) og Jadiyetu Salama (25) har reist fra flyktningleirene i Algerie til Flekke i Sogn og Fjordane for å arbeide frivillig som arabisklærere i et år. De håper flere skal få øynene opp for Marokkos langvarige okkupasjon. I to uker reiser de sammen med Støttekomiteen for Vest-Sahara for å snakke om konflikten til ungdomsforeninger, politiske organisasjoner, videregående skoler og folkehøyskoler. Denne uken er de i Bergen.

- Jeg synes det er kjempespennende å få lov til å fortelle om Vest-Sahara. De vi snakker med viser stor interesse for temaet. I dag var vi på Bergen Katedralskole. Ungdommene der var veldig nysgjerrige og stilte oss mange spørsmål, og i går kom det mange studenter som egentlig ikke skulle være med i timen for å høre på oss. Dette motiverer oss til å fortsette å fortelle vår historie! sier Jadiyetu.

I løpet av to uker skal de besøke Bergen, Oslo, Hamar, Lillehammer, Ringebu, Halden, Sarpsborg og Bømlo. De har et hektisk program, men bobler av energi.

- Verden og media er stille om saken vår. Dette gjør så jeg og andre ungdommer tar ansvar for å snakke om den situasjonen vi er i. I 38 år vi ventet på at våre rettigheter skal bli respektert, sier Salma. For oss er vår rett til selvbestemmelse en nødvendighet, ikke bare et valg.
Nyheter

Eitzen-familien i ny gasskontrovers i okkuperte Vest-Sahara

Enda en gang tar et fartøy ei av den norske Eitzen-familien turen til okkuperte Vest-Sahara med gass for okkupasjonsmakten Marokko.

05. mars 2026

Bli medlem. Få plakat

Slik kan du bli medlem, og få verdens fineste plakat i posten. 

12. februar 2026

Ny rapport: Sertifiserte folkerettsbrudd

Internasjonale sertifiseringsstandarder dekker over Marokkos kontroversielle handel med fiskeri- og landbruksprodukter fra okkupert Vest-Sahara, dokumenterer ny rapport.

16. desember 2025

Nå: Skip ankommer Skretting på Averøy med last fra kontroversiell leverandør

Et fartøy med fiskemel ankommer i natt Averøy utenfor Kristiansund. Transporten åpner spørsmål om et hullete sertifiseringssystem. 

15. desember 2025