Frankrike har lyktes i Sikkerhetsrådet ennå en gang å sette en stopper for menneskerettighetsobservasjon i Vest-Sahara. Etter Sikkerhetsrådsmøtet i forgårs har det vært demonstrasjoner i byene i de okkuerte områdene. Se videoserie fra siste døgnet.
Disse videoene er fra 26. april 2013 i El Aaiun, Vest-Sahara. Demonstrasjoner har også funnet sted i Smara og Boujdour.
Ban Ki-Moon, støttet av USA og Storbritannia, har de siste ukene kjempet for at FN-styrkene i Vest-Sahara skal få rapportere på overgrepene der. Marokko har fordømt forslaget, og fikk i går støtte av Frankrike i Sikkerhetsrådet for å hindre at det skulle skje. I flere av videoene ser man politimenn i sivil og uniform gå til angrep på fredelig demonstrerende saharawier.
Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.
De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie
Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.
To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.