Frankrike har lyktes i Sikkerhetsrådet ennå en gang å sette en stopper for menneskerettighetsobservasjon i Vest-Sahara. Etter Sikkerhetsrådsmøtet i forgårs har det vært demonstrasjoner i byene i de okkuerte områdene. Se videoserie fra siste døgnet.
Disse videoene er fra 26. april 2013 i El Aaiun, Vest-Sahara. Demonstrasjoner har også funnet sted i Smara og Boujdour.
Ban Ki-Moon, støttet av USA og Storbritannia, har de siste ukene kjempet for at FN-styrkene i Vest-Sahara skal få rapportere på overgrepene der. Marokko har fordømt forslaget, og fikk i går støtte av Frankrike i Sikkerhetsrådet for å hindre at det skulle skje. I flere av videoene ser man politimenn i sivil og uniform gå til angrep på fredelig demonstrerende saharawier.
Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.
Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.