Stopp Frankrikes sabotasje av menneskerettighetene!
Article image

Kom på demonstrasjon foran den franske ambassaden i Oslo førstkommende lørdag, 13. april, kl. 14:00.

Publisert 11. april 2013


Kom på demonstrasjon foran den franske ambassaden i Oslo førstkommende lørdag, 13. april, kl. 14:00. 
Se Facebook-eventen her.

8. april 2013 presenterte FNs Generalsekretær en rapport til Sikkerhetsrådet der han trygler om at menneskerettighetene i Vest-Sahara må overvåkes. Han ytrer bekymring for tortur i fengsler og livstidsdommer mot aktivister.

«Behovet for en uavhengig, omfattende og permanent overvåkninger akutt», sier han.

Frankrike er fast medlem i Sikkerhetsrådet – og nær alliert av Marokko. Hvert år stopper Frankrike forslaget om at FNs operasjon i Vest-Sahara bør få et mandat som lar styrken observere og rapportere på overgrepene der.

Om få uker samles Sikkerhetsrådet for å revurdere mandatet til FN-styrken. På ny vil Frankrike sabotere muligheten for at FN får overvåke og rapportere overgrepene.

Stopp Frankrikes sabotasje av menneskerettighetene i okkuperte Vest-Sahara!
 

Nyheter

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025