Marokko avviser norske menneskerettighetskrav

Norge anbefalte i FN denne uken at Marokko skulle la saharawiske organisasjoner bli formelt registrert. I dag har Marokko formelt avvist forslaget. Marokko avviser også menneskerettigheter i FN-styrken i Vest-Sahara.

Publisert 25. mai 2012

Tirsdag 22. mai anbefalte Norge at Marokko skulle la saharawiske organisasjoner bli formelt registrert.

Les hele referatet fra Marokkos gjennomgang i Menneskerettighetsrådet 22. mai - med Marokkos svar her.

Marokko avviste også å støtte et forslag om å introdusere menneskerettigheter i Sikkerhetsrådets operasjon MINURSO i Vest-Sahara.

Nyheter

Norsk rederi med ny gasstransport til okkuperte Vest-Sahara

Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.

10. mars 2025

Ungdomspartiene besøkte de saharawiske flyktningleirene

De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie

08. februar 2025

Kontorene til vår danske søsterorganisasjon brannbombet

Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.

13. januar 2025

To nordmenn deporteres nå fra okkuperte Vest-Sahara

To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.

04. november 2024