Norge forsvarte saharawiers rettigheter i FN

Den norske delegasjonen til Genève understreket i dag behovet for at saharawiske organisasjoner skal få lov til å registrere seg.

Publisert 22. mai 2012

“We recommend that the procedures regarding registration of registration of civil society organizations, including for the organizations advocating for the Saharawi people's right to self-determination, to be in conformity with international human right standards”, uttalte den norske regjeringen i FNs Menneskerettighetsråd i dag, 22. mai. 

Flere saharawiske organisasjoner har de siste årene forsøkt å etablere seg formelt, noe de har blitt nektet. Det gjelder blant annet de ledende menneskerettighetsgruppene CODESA og ASVDH. 

Uttalelsen falt i forbindelse med at Marokko evalueres i menneskerettighetsrådets såkalte UPR-gjennomgang, som finner sted hvert fjerde år. 

Nyheter

Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

04. september 2025

EU vil inngå ny handelsavtale med Marokko - og inkludere okkuperte Vest-Sahara

Nesten ett år etter at EU-domstolen opphevet handelsavtalen mellom EU og Marokko for å inkludere det okkuperte Vest-Sahara, ser Brussel ut til å være klar for å teste grensene for folkeretten på nytt.

28. august 2025

Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

30. april 2025

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025