Menneskerettighetsaktivist Sultana Khaya takket Miljøpartiet De Grønne for Vest-Sahara-støtten på partiets landsmøte i Bergen, 15. april.
"Jeg vil få takke Miljøpartiet for å ha protestert mot EUs ulovlige fiske i Vest-Sahara", uttalte menneskerettighetsaktivist Sultana Khaya under en appell til landsmøtet i Miljøpartiet De Grønne 15. april.
"Dette var også holdningen til de Grønne i hele EU, og var en av de mange grunnene til at Europaparlamentet til slutt stoppet sitt fiske. Vi at vi saharawiene er veldig takknemmelig for dette", uttalte hun.
Khaya uttrykte også et ønske om at vestlige stater starter å protestere mot at Frankrike nekter for at FN-operasjonen i Vest-Sahara får observere overgrepene i territoriet.
"Om to uker fra nå kommer mandatet til FN-operasjonen til å bli fornyet i Sikkerhetsrådet. Og på ny vil Franrkike nekte for menneskerettighetene, akkogmpagnert av europeiske staters stillhet. Kanskje en dag vil land som Norge protestere mot Frankrikes sabotasje av våre rettigheter", sa Khaya.
Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.
De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie
Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.
To nye nordmenn som skulle lære om Marokkos folkerettsstridige energiprosjekter i okkuperte Vest-Sahara, ble i ettermiddag anholdt av marokkansk politi og deportert fra territoriet.