Hvorfor Marokko? Hvorfor Vest-Sahara?
Article image
Nettopp derfor.
Publisert 30. august 2011


Lyrikkboken "Atlas" - med dikt fra Marokko og Vest-Sahara ble sluppet på en fullpakket Café Mogador på Grünerløkka i Oslo, 24. august.

cani_350.jpg" Er ikke dette et tema man sparer til litt ut i forfatterskapet, kanskje til bok nr. 5 eller 6, når man har karet seg til en trygg posisjon på parnasset og har råd til å gjennomføre et filantropisk sideprosjekt?", spurte redaktør av Flamme Forlag, Bendik Wold.

"Vel – svaret er enkelt: Nettopp derfor", fortsatte Wold.

"Nettopp fordi Marokkos okkupasjon av Vest-Sahara er underkommunisert i norsk offentlighet, er den et naturlig tema for et underkommunisert kunstuttrykk. Poesien er i Norge en marginal sjanger. Vest-Sahara er et marginalt tema. At Atlas er den første norske bok – uansett sjanger – som i utstrakt grad tematiserer konflikten i Vest-Sahara, burde altså ikke overraske noen. Fordi poesien selv vet hva utgrensning er, er den spesielt godt egnet til å tale på vegne av de stemmeløse; å transportere innsikt og empati om de ihjeltiedes kår på tvers av avstander i tid og rom."

Wold karakteriserte lyrikkboka som "realpolitikk i verseform" og "dannelsesverk forkledd som reisebok".


Se flere bilder fra slippfesten på hjemmesidene til fotograf Andre Eide.


Nyheter

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. juli 2026

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026