Saharawier demonstrerte foran marokkanske ambassaden i Oslo
Article image
Saharawier og nordmenn demonstrerte i dag mot de siste dagers overgrep i Vest-Sahara. Demonstrantene protesterte også foran det franske kultursenteret: "Sarkozy, stop blocking human rights", ba saharawiene.
Publisert 11. november 2010


10. november 2010 protesterte et 30-talls demonstranter mot de marokkanske overgrepene i Vest-Sahara.

En protest ble også gjennomført foran inngangen til Centre Culturel Francais, som er nærmeste nabo til den marokkanske ambassaden. Frankrike bruker sin posisjon i Sikkerhetsrådet til å motarbeide menneskerettighetene i Vest-Sahara. FN-styrken i Vest-Sahara er den eneste i verden som ikke kan overvåke overgrep, og Frankrike legger ned veto når spørsmålet taes opp. I Sikkerhetsrådet i april ble Frankrikes dobbeltmoral påpekt av en kinesisk FN-diplomat.

demo2_509.jpg

demo3_509.jpg

demo4_509.jpg

demo5_509.jpg

demo6_509.jpg

demo7_400.jpg
Nyheter

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026