KrF krever tydeligere tale om Vest-Sahara
Article image
KrF mener at det trengs både tydeligere tale og sterkere handling fra regjeringens side mot okkupasjonen av Vest-Sahara.
Publisert 04. mai 2010


- Norge må mer aktivt bidra til å få en løsning på konflikten og forbedre menneskerettighetssituasjonen. Og vi må sikre bedre at norske selskaper opptrer i samsvar med folkeretten i spørsmål som berører tvilsomme uttak av ressursene i Vest-Sahara, sa KrF-leder Dagfinn Høybråten i Stortinget tirsdag.

-Dette er en konflikt om et okkupert område, som Marokko tok kontroll over det etter avslutningen av det spanske kolonistyret. Det skjedde uten dekning i folkeretten og FN, fastslo Høybråten.

KrF ønsker et sterkere engasjement i internasjonale fora fra norsk side når det gjelder menneskerettighets¬brudd i Vest-Sahara.

Når det gjelder reguleringen av det internasjonale økonomiske samkvem med området, er det en uforståelig sprik mellom offisiell tale og kommersiell praksis.

Hvorfor kommer det stadig nye avsløringer om at norske selskaper, herunder selskaper hvor staten er inne som eier, bidrar til Marokkos utnytting av Vest-Saharas ressurser selv om Utenriksdepartementet offisielt har sagt at man fraråder slikt økonomisk samkvem med Vest-Sahara? Spurte Høybråten som mente det kunne ha sammenheng med at kommunikasjonen fra Utenriksdepartementet ikke hadde vært tydelig nok.


Fra KrFs hjemmesider 4. mai 2010.

Nyheter

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026