Frankrike avviser menneskerettighetene
Article image
Det er nå full uenighet om Vest-Sahara i FNs sikkerhetstråd. Flere av statene, og Polisario, krever at FN-styrken skal overvåke overgrepene i området. Men Marokko og Frankrike stritter imot.
Publisert 30. april 2010


Egentlig skulle mandatet avgjøres i dag, men statene har ikke blitt enige. Slik forslaget nå ligger på bordet, er all henvisning til menneskerettigheter i Vest-Sahara skrellet vekk fra teksten.

Både Storbritannia og Spania krever nå også at FN-styrken MINURSO skal omfatte overvåkning av overgrepene. Dette har Norge allerede krevd i flere år.

Men Frankrike stritter imot. Også Gabon, som nå er medlem av Sikkerhetsrådet, og er en nær alliert av Marokko protesterer på å inkludere menneskerettigheter i mandatet.

FN-styrken MINURSO er den eneste FN-operasjonen i verden uten et menneskerettighetsmandat.
Nyheter

Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

30. april 2025

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025

Norsk rederi med ny gasstransport til okkuperte Vest-Sahara

Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.

10. mars 2025

Ungdomspartiene besøkte de saharawiske flyktningleirene

De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie

08. februar 2025