Skei Grande spør hva Støre skal gjøre
Article image
På hvilken måte vil utenriksministeren bidra til tydelighet med hensyn til at det er uakseptabelt med norsk kommersielt engasjement i Vest-Sahara, og på hvilken måte vil regjeringen bidra i internasjonale fora for å tale saharawienes sak?, spør Trine Skei Grande i en interpellasjon i Stortinget.
Publisert 19. mars 2010


Interpellasjon fra Trine Skei Grande (V) til utenriksministeren
Interpellasjon nr. 79 (2009-2010)
Datert: 18.03.2010

Trine Skei Grande (V): Ved flere anledninger de senere årene har vi fått avsløringer knyttet til norske kommersielle interesser i Vest-Sahara. I fjor opplevde vi for eksempel en debatt knyttet til Oljefondets investeringer i sju gjødselsselskaper som henter ut fosfat fra området, og SVT og NRK avslørte nylig at fiskeolje fra uregulert fiske utenfor Vest-Sahara går til et norsk selskap og videre til blant annet omega 3-pilleproduksjon. Det er bred folkerettslig enighet om at Vest-Sahara i dag er et ulovlig okkupert område, og området omtales som Afrikas siste koloni. På hvilken måte vil utenriksministeren bidra til tydelighet med hensyn til at det er uakseptabelt med norsk kommersielt engasjement i Vest-Sahara, og på hvilken måte vil regjeringen bidra i internasjonale fora for å tale saharawienes sak?

www.stortinget.no
Nyheter

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026