Her henger Sahara-flagget i Eiffeltårnet
Article image
Spanske Vest-Sahara-aktivister så seg lei av fransk støtte til okkupasjonen.
Publisert 15. desember 2009


Seks spanske aktivister dekorerte Eiffeltårnet med et Vest-Sahara-flagg 13. november i år. Flagget hang i 15 minutter innen vakter tok det ned.

Frankrike har lenge støttet Marokkos nærvær i Vest-Sahara, både militært og politisk. I Sikkerhetsrådet tidligere i år, sørget de for at FN-styrken i Vest-Sahara ikke fikk utvidet sitt mandat til å monitorere og rapportere på alle overgrepene i territoriet. MINURSO er den eneste FN-styrken i verden uten et slikt mandat.

Aktivistene tilhørte gruppen Plataforma de Apoyo Político del Sahara.


Klikk på bildene for høy oppløsning.


eiffel1_509.jpg

eiffel3_509.jpg

eiffel4_509.jpg

eiffel5_509.jpg

Nyheter

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026

Saharawiske filmskapere slakter Anders Tangen-deltakelse i Vest-Sahara

Saharawiske filmskapere fordømmer Marokkos filmfestival i okkuperte Vest-Sahara, og ber internasjonale deltakere stoppe sin støtte til det marokkanske propagandamaskineriet. 

06. juni 2026