- Et land er nødt til å gjøre som det sier
Article image
I dagens utgave av Aftenposten, reagerer omdømmeeksperten Simon Anholt sterkt på de norske investeringene i Vest-Sahara.
Publisert 24. oktober 2009


–Dette er en type oppførsel som kan bli svært skadelig for Norges rykte, advarer omdømmeekspert Simon Anholt om at Oljefondet har investert i 7 selskaper som kjøper inn fosfat fra Vest-Sahara.

Aftenposten trekker fram at Oljefondet har investert i de kontroversielle selskapene samtidig som UD fraråder selskaper fra å engasjere seg i slik handel.

Se artikkelen i Aftenposten 24.10.2009 her.

Nyheter

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025

Skretting Turkey villedet om bærekraft

Det delvis norske fôrkonsernet innrømmer bruk av fiskemel fra det okkuperte Vest-Sahara. Selskapet ble nødt til å fjerne en feilaktig henvisning til et bærekraftssertifikat fra sine nettsider.

27. oktober 2025