FpU-lag ber om at okkupasjonen av Vest-Sahara opphører
Fylkeslagene til Rogaland, Agder og Hordaland FpU vedtok i desember resolusjoner som ber norske myndigheter om å trappe opp kritikken av Marokkos okkupasjon av Vest-Sahara.
Publisert 03. januar 2018


Teksten nedenfor ble vedtatt av Hordaland FpU 2. desember, Rogaland FpU 9. desember og Agder FpU 15. desember.


Støtt fredsprosessen i okkuperte Vest-Sahara

Vest-Sahara regnes av FN som det siste uløste kolonispørsmålet i Afrika.

FN sendte en operasjon til territoriet i 1991 for å gjennomføre en folkeavstemning, slik at det saharawiske folk fritt skulle få avgjøre om de skulle ha uavhengighet eller inkluderes i et annet land. Avstemningen er sabotert av Marokko, som siden 1975 har ulovlig okkupert landområdet. Okkupasjonen er fordømt av FN.

Vest-Saharas folk benytter diplomati og rettslige skritt for å fremme sin legitime rett til frihet. Territoriets frigjøringsbevegelse er tydelige på at de er rede til å delta i FNs fredsforhandlinger, noe Marokko ikke vil. Marokkos nære allierte, Frankrike, benytter sin posisjon i Sikkerhetsrådet og EU til å motsette seg alle forsøk på at FN kan rapportere på den alvorlige menneskerettighetssituasjonen i Vest-Sahara. Ledende menneskerettighetsforkjempere utsettes for trakassering, fengslinger og overvåking.

Gjennom en fredelig løsning på konflikten, vil Europas viktige naboskap til Nord-Afrika kunne utvikles videre.

Fremskrittspartiet Ungdom [Hordaland/Agder/Rogaland]:
  • ber om at Marokkos ulovlige okkupasjon av territoriet må opphøre snarest, slik at FN kan gjennomføre den planlagte folkeavstemningen som saharawiene har rett på.
  • berømmer Utenriksminister Brende og Søreides gode initiativer med å be Frankrike om å slutte å motarbeide menneskerettighetene i territoriet.
  • ber UD om å forsvare folkeretten og trappe opp kritikken av Marokkos fortsatte, ulovlige tilstedeværelse i territoriet. UD må ytre tydeligere støtte til det som er svært legitimt krav om selvstendighet, og til de fredelige midler som benyttes for å oppnå dette.


  • Nyheter

    Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

    Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

    04. september 2025

    EU vil inngå ny handelsavtale med Marokko - og inkludere okkuperte Vest-Sahara

    Nesten ett år etter at EU-domstolen opphevet handelsavtalen mellom EU og Marokko for å inkludere det okkuperte Vest-Sahara, ser Brussel ut til å være klar for å teste grensene for folkeretten på nytt.

    28. august 2025

    Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

    Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

    30. april 2025

    Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

    Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

    04. april 2025