FO-studentene: "Total og Kosmos ut av Vest-Sahara!"
FO-studentene ber de internasjonale oljeselskapene avslutte sine engasjementer med okkupasjonsmakten Marokko i de okkuperte områdene av Vest-Sahara.
Publisert 02. December 2014


Uttaltelsen nedenfor ble vedtatt av FO-studentenes årsmøte 16. november 2014.

Total og Kosmos ut av Vest-Sahara!

Marokko okkuperer Vest-Sahara i strid med folkeretten. Ingen stater anerkjenner Marokkos brutale anneksjon av territoriet. Mens naturressursene i territoriet plyndres av okkupasjonsmakten, er halve Vest-Saharas befolkning kastet på flukt. Saharawier som protesterer mot Marokkos oljeplaner i Vest-Sahara er dømt til livstid i fengsel, eller angripes av marokkansk politi på gaten.

Folkeretten er entydig. FNs rettssjef uttalte tydelig i 2002 at det vil være i strid med folkeretten å utforske og utvinne olje i Vest-Sahara dersom det saharawiske folk ikke ønsker det selv, og dersom de ikke tjener på det.

Eksilregjeringen er soleklare på at de ikke ønsker at Marokko skal utvinne olje på Vest-Saharas territorium. Det unisone kravet fra saharawiene er at det ikke skal finne sted oljeindustri i Vest-Sahara. Dersom Marokko finner olje i territoriet, vil den marokkanske regjeringen være enda mindre interessert i å delta i FN-samtaler om å finne en løsning på konflikten.

Det amerikanske Kosmos Energy skal etter planen bore offshore Vest-Sahara i desember 2014. Dette er første gang det bores i Vest-Sahara noen sinne. Total og Kosmos har signert en uttalelse sammen med det marokkanske statsoljeselskapet om at de skal få gå videre med produksjon av olje. Tidligere Finansminister Per-Kristian Foss uttalte i 2005 at oljeletingen i Vest-Sahara utgjorde et «særlig grovt brudd på grunnleggende etiske normer blant annet fordi dette kan bidra til å legitimere Marokkos suverenitetskrav og dermed undergrave FNs fredsprosess». Den gangen ekskluderte Oljefondet et amerikansk selskap fra porteføljene på grunn av letingen i Vest-Sahara.
Årsmøtet til FO-Studentene fordømmer Kosmos Energys og Totals planer om drive videre oljeleting i Vest-Sahara i strid med ønskene til det saharawiske folk. Det er grovt uetisk av de to å inngå avtaler med okkupasjonsmakten for å plyndre Vest-Saharas naturressurser. Marokko har ingen legitimitet til å inngå slike avtaler for naturressurser som ikke er marokkanske.

FO-Studentene ber de to selskapene umiddelbart avbryte sine lisenser. Samtidig ber landsmøtet om at eierne av de to selskapene – inkludert Statens Pensjonsfond Utland – om å avhende sine eierandeler i Kosmos og Total dersom de to selskapene ikke avbryter sine engasjementer i de okkuperte områdene.
Nyheter

USA og Russland blokkerer hverandres resolusjonsforslag om Vest-Sahara - MINURSOs framtid er usikker

I en ekstraordinær konfrontasjon blokkerte begge de faste medlemmene av Sikkerhetsrådet hverandres forslag om Vest-Sahara. Ingen resolusjon ble vedtatt, og FNs fredsbevarende operasjon står overfor en nært forestående utløpsdato for sitt mandat.

31. October 2026

To nordmenn deporteres fra okkuperte Vest-Sahara

Marokkansk politi anholdt i kveld to norske observatører i okkuperte Vest-Sahara og deporterer dem ut av territoriet. 

29. October 2026

Trump vil gi Vest-Sahara til Marokko - og Europa hjelper ham

For første gang i FNs historie er Sikkerhetsrådet i ferd med å velsigne en okkupasjon. Denne uken, trolig 29. eller 30. oktober, skal rådet stemme over en resolusjon som slår fast at det bare finnes én løsning for Vest-Sahara: å bli en del av Marokko. Utkastet er skrevet av Trump-administrasjonen.

27. October 2026

Gdeim Izik-fangene gjenopptar sultestreiken

Saharawiske politiske fanger har gjenopptatt en sultestreik i marokkanske fengsler. De krever løslatelse, bedre soningsforhold og at FNs beslutninger blir gjennomført.

06. October 2026