Her kaster marokkansk politi steiner igjen

Over hundre personer skal ha blitt skadet i demonstrasjoner i Vest-Saharas hovedstad i forbindelse med markering av FNs menneskerettighetsdag og i frustrasjon over EUs nye ulovlige fiskeriavtale med okkupanten for Vest-Saharas farvann. Videoer strømmer inn av demonstrasjoner og ofre. Se videoserie.

Publisert 12. desember 2013

Demonstrantene som ropte slagord til støtte for saharawiernes rettigheter 10. desember ble møtt med vold fra marokkanske styrker. Flere ble pågrepet av politiet, inkludert en gruppe utenlandske aktivister fra Kanariøyene - som siden ble løslatt.

Lokale sykehus hadde fått inn over 90 skadde etter demonstrasjonene 10. desember, melder Associated Press. En journalist fra AP, Paul Shamme, var tilstede ved noen av demonstrasjonene, men ble ført vekk av marokkanske sikkerhetsstyrker. 

Se videoer under: 


Her er en stor demonstrasjon fra Tantan-gata i El Aaiún, 11. desember. Fra ca: 1:25 blir de jaget bort. 
 


Aktivister fra Kanariøyene deltar i demonstrasjoner. De har på seg oransje t-skjorter. En kvinne er kledd i en hvit melhafa med et stort saharawiske flagg. Svartkledde politifolk med batonger og hjelmer samler seg etter hvert rundt demonstrantene. 
Fra 04:21 blir demonstrantene spredt av politiet og de spanske aktivistene arrestert. 


Her er en annen video av den samme demonstrasjonen:
 


Her blir demonstranter angrepet av marokkanske sikkerhetsstyrker, og slått med batonger:



Dette skal være en video av at den amerikanske journalisten Paul Shamme blir stoppet av marokkanere og hindret i å rapportere:


Demo fra 8. desember:

Nyheter

Skretting Tyrkia skjuler seg bak mystiske sertifikater

Den norsk-nederlandske fiskefôrprodusenten i Tyrkia viser til problematiske MarinTrust-sertifikater for å forvare innkjøp fra det okkuperte Vest-Sahara.

13. november 2025

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025