Sentralstyremedlem Heidi Fuglesang og internasjonalt ansvarlig i Høyres Studenter Ingrid Hopp var i en gruppe på fire Unge Høyre-repesentanter som i går kveld ble stoppet i en politikontroll i Sør-Marokko og nektet innreise.
Gruppen fra Unge Høyre ble stoppet utenfor Guelmim i går kveld, 18. januar.
I gruppen var også generalsekretær Erlend Svardal Bøe og politisk rådgiver Hedvig Heyerdahl.
Gruppen meldte sent i går kveld at de hadde ankommet Agadir etter å ha blitt stoppet nær grensen til Vest-Sahara og returnert til Agadir.
De fire skulle reise til okkuperte Vest-Sahara.
De ble slått med batonger til de nesten mistet bevisstheten og truet med voldtekt hvis de ikke tilsto. Dette forteller nylig løslatte saharawiske studenter om i en ny rapport etter et tiår i marokkanske fengsler.
Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.