FO ber om økt norsk innsats for menneskerettigheter FNs arbeid i Vest-Sahara.
LO-forbundet Fellesorganisasjonen (FO) publiserte 19. januar 2015 på sine nettsider en sak om behovet for menneskerettigheter i FN-operasjonen MINURSO.
Artikkelen følger opp Regjeringens stortingsmelding om menneskerettigheter.
Forbundsleder i FO, Mimmi Kvisvik, framholder at FO mener Norges innsats for å påvirke MINURSO sitt mandat til også å omfatte menneskerettigheter må styrkes, både i FN-sammenheng og i bilateralt samarbeid. Stortingsmeldingen sier eksplisitt at Norge skal "prioritere aktivt" å arbeide for at alle FN-operasjoner skal kunne rapportere på menneskerettighetsovergrep. - Dette er positive signaler som skaper forventninger til proaktivt og målrettet arbeid for overvåkning av menneskerettigheter i de okkuperte områdene, sier FO-lederen.
Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.
Nesten ett år etter at EU-domstolen opphevet handelsavtalen mellom EU og Marokko for å inkludere det okkuperte Vest-Sahara, ser Brussel ut til å være klar for å teste grensene for folkeretten på nytt.
Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.
Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd.