Fellesorganisasjonen: Norge må øke innsatsen for menneskerettighetene

FO ber om økt norsk innsats for menneskerettigheter FNs arbeid i Vest-Sahara.

Publisert 27. mars 2015

LO-forbundet Fellesorganisasjonen (FO) publiserte 19. januar 2015 på sine nettsider en sak om behovet for menneskerettigheter i FN-operasjonen MINURSO. 

Artikkelen følger opp Regjeringens stortingsmelding om menneskerettigheter. 

Forbundsleder i FO, Mimmi Kvisvik, framholder at FO mener Norges innsats for å påvirke MINURSO sitt mandat til også å omfatte menneskerettigheter må styrkes, både i FN-sammenheng og i bilateralt samarbeid. Stortingsmeldingen sier eksplisitt at Norge skal "prioritere aktivt" å arbeide for at alle FN-operasjoner skal kunne rapportere på menneskerettighetsovergrep. - Dette er positive signaler som skaper forventninger til proaktivt og målrettet arbeid for overvåkning av menneskerettigheter i de okkuperte områdene, sier FO-lederen.

Nyheter

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025

Norsk rederi med ny gasstransport til okkuperte Vest-Sahara

Det norske rederiet BW Epic Kosan gjennomførte denne helgen en ny kontroversiell transport av gass inn til okkuperte Vest-Sahara.

10. mars 2025

Ungdomspartiene besøkte de saharawiske flyktningleirene

De norske ungdomsapartiene var i forrige uke på besøk i de saharawiske flyktningleirene i Algerie

08. februar 2025

Kontorene til vår danske søsterorganisasjon brannbombet

Brannstiftingen fremstår politisk motivert. Grafitti med pro-marokkansk og anti-Vest-Sahara-budskap er spraymalt på fortauet fremfor kontoret til den danske organisasjonen Global Aktion i København.

13. januar 2025