Her ligger Ligrunn 2 med marokkansk flagg i masta
Article image

Den norske fiskebåten Ligrunn 2 har blitt solgt til marokkanske interesser i de okkuperte områdene.

Publisert 27. november 2014

Den velinformerte svenske fiskeribloggen Njord meldte 15. juni at enda et norsk fiskerifartøy har funnet veien til okkuperte Vest-Sahara.

Fartøyet Ligrunn 2 (tidligere bare Ligrunn) skal ifølge blogposten ha blitt solgt av det norske fiskeriselskapet Libas AS (del av Liegruppen i Straume i Hordaland) til Silver Fishing Sarl i Dakhla, okkuperte Vest-Sahara.

Marokko bruker fiskeriindustrien til å befeste den folkerettsstridige okkupasjonen av territoriet.

Støttekomiteen for Vest-Sahara har i mange år forsøkt å svar fra Fiskebåtredernes Forbund om hva de mener om Vest-Sahara-fisket, men har aldri fått svar. Til FiskeribladetFiskaren, som dekket den norske fiskebåteksporten tidligere i år uttalte forbundet at de ikke vil ha en mening om spørsmålet. 

"Likevel må vi spørre oss om de ikke bør bli mer bevisst i sine valg når [rederne] selger båtene ut av landet. Etter vår mening bør alle norske redere gjøre sitt for å hindre salg av båter til et omstridt område som Vest-Sahara", skrev FiskeribladetFiskaren på lederplass. 

Den svenske bloggen understreker at det er sannsynlig at selve fisket fra Ligrunn 2 vil administreres av svenske fiskere, mens båtene vil være marokkansk-eide. 

 

ligrunn2_400.jpg
Download.
ligrunn5_509.jpg
Download
ligrunn8_300.jpg
Download
Nyheter

Oljefondet massivt inne i okkuperte Vest-Sahara

339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.

04. november 2025

Sikkerhetsrådet svikter Vest-Sahara og folkeretten

31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.

03. november 2025

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025