Saharawisk menneskerettighetsakvisist døde av fengselsopphold
Article image
Den saharawiske menneskerettighetsaktivisten Hassana Elwali døde som følge av dårlige fengselsforhold og dårlig sykehusbehandling, etter det Støttekomiteen har fått opplyst.
Publisert 03. oktober 2014


Menneskerettighetsorganisasjoner i Vest-Sahara opplyser til Støttekomiteen for Vest-Sahara at Elawli nylig skal ha blitt utsatt for tortur under avhør. I tiden etterpå skal han ikke ha hatt tilstrekkelig medisinsk tilsyn. På et tidspunkt ble han nektet legebehandling, frem til at andre insatte organiserte en sultestreik som gjorde at fengselsadministrasjonen tok Elwali med til sykehus.

På sykehuset skal Elwali ha fått en sterk dose glukose. ettersom aktivisten hadde diabetes gikk han i koma. Han forble i koma i tre dager før han ble erklært død.

Elwali har vært svært aktiv i bevegelsen som jobber for menneskerettigheter i de okkuperte områdene. Han har blant annet ha tatt imot FNs spesialrapportør for tortur, journalister og representanter fra internasjonale organisasjoner.

Det har tidligere denne uken vært rapportert om protester fra demonstrasjoner flere steder i Vest-Sahara. Demonstrantene skal ha krevd etterforskning av forsømmelsen av Elwalis helsetilstand, som førte til hans død. Det meldes om at mer enn 16 demonstranter har blitt sendt på sykehus på grunn av behandlingen fra marrokanske politistyrker, som også har brukt tåregass mot demonstrantene.

Saharawiske aktivister oppfordrer internasjonale organisasjoner til å kreve en etterforskning av hendelsen som førte til dødsfallet av menneskerettighetsforkjemperen.
Nyheter

Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

04. september 2025

EU vil inngå ny handelsavtale med Marokko - og inkludere okkuperte Vest-Sahara

Nesten ett år etter at EU-domstolen opphevet handelsavtalen mellom EU og Marokko for å inkludere det okkuperte Vest-Sahara, ser Brussel ut til å være klar for å teste grensene for folkeretten på nytt.

28. august 2025

Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

30. april 2025

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025