Hassan fra Sandnes fikk bilen ødelagt av steinkastende politi
Article image
I dusinvis av videoer de siste årene har Støttekomiteen sett marokkansk politi kaste stein etter demonstranter. Nå har lederen av Foreningen for Saharawier i Norge fått ødelagt bilen av politiet.
Publisert 16. januar 2014


«Politiet løp etter oss og kastet stein mot bilen vår», sier Hassan på telefon fra El Aaiun.

Hassan Lemnaissir fra Sandnes er leder av Foreningen for Saharawier i Norge og fikk ødelagt bilen sin i El Aaiun i går ettermiddag, 15. januar. Han satt inne i bilen da en gjeng sivilkledde marokkanske politimenn kastet stein etter dem.

Tre saharawier satt i baksetet på bilen da steinene kom flygende inn gjennom bakruta. Hassan forteller at en av saharawiene fikk knust glass over ansiktet.

"Vi hadde vært og dokumentert saharawier som demonstrerte og politivolden som fulgte, og kjørte for å plukke opp en eldre mann som trengte bistand", sier Hassan.

En rekke saharawier ble skadd i demonstrasjonen i går. Se bilder og video her.

"I morgen skal vi til politistasjonen for å levere inn en anmeldelse", sier Hassan.

Steinkastende politi er et vanlig syn i Vest-Saharas gater. Se f.eks. disse videoene.

Fotografiene nedenfor kan brukes fritt. Klikk på bildet for høytoppløselig versjon.

bil2_509.jpg

bil_hassan_509.jpg

hassan_509.jpg



OPPDATERING, UNDER, 17. januar. Lemnaissir har politianmeldt forholdet, se anmeldelsen nedenfor.

anmeldelse_lemnaissir_509.jpg
Nyheter

Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

04. september 2025

EU vil inngå ny handelsavtale med Marokko - og inkludere okkuperte Vest-Sahara

Nesten ett år etter at EU-domstolen opphevet handelsavtalen mellom EU og Marokko for å inkludere det okkuperte Vest-Sahara, ser Brussel ut til å være klar for å teste grensene for folkeretten på nytt.

28. august 2025

Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

30. april 2025

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025