Saharawisk aktivist skuffet over norske Total-bånd
Article image

- Det er et sjokk for oss, sier menneskerettighetsaktivist Elghalia Djimi om Norges og Universitetet i Stavangers bånd til oljeselskapet Total. 

 

Publisert 01. desember 2013

I flere år satt saharawiske Elghalia Djimi i marokkanske fengsler, uten dom, offer for brutal tortur. Nå har hun nylig vært på besøk på Universitetet i Stavanger, som flere år har samarbeidet med det franske oljeselskapet Total. Oljeselskapet har en avtale med Marokko om å lete etter olje i Vest-Sahara - i strid med folkeretten. Total utgjør nå en av de største hindrene for å finne en løsning på spørsmålet om Marokkos okkupasjon av Vest-Sahara.

- Nordiske land er for oss idealene for demokrati og rettferdighet. Vi kunne forvenet en slik virksomhet under et diktatorisk regime, men under et demokratisk styre er det uakseptabelt, sier Djimi.

Les intervju nedenfor med Elghalia i siste utgave av Studentmediene i Stavanger-avisa. Elghalias organisasjon er ikke tillatt registrert av marokkanske myndigheter. Organisasjonen er en av 26 saharawiske grupper som har kontaktet Total - uten å få svar.

Studentmediene i Stavanger har flere ganger i høst skrevet om UiS-samarbeidet med oljeselskapet Total, og om oljefondets investeringer i bedriften. 

smis_20.11.2013_509.jpg
Last ned høytoppløselig versjon. 



Se også SMiS, nr. 17, 20. november 2013 her.
 

Nyheter

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026

Her hylles filmprodusent Anders Tangen på propagandafestival i okkuperte Vest-Sahara

Filmprodusent Tangen sto på scenen i okkuperte Vest-Sahara i går, med bilde av den marokkanske kongen, omkranset av marokkanske flagg. “Vi fordømmer Tangens støtte til okkupasjonen av Vest-Sahara”, sier Støttekomiteen for Vest-Sahara. 

07. juni 2026