I dag markerte Flyktninghjelpen den internasjonale flyktningdagen ved å publisere sin årlige kåring over de ti mest neglisjerte flyktningsituasjonene i verden. Vest-Sahara topper lista.
20. juni 2000 ble verdens dag for flyktninger etablert, som en markering av at det var 50 år siden FNs høykommissær for flyktninger (UNHCR) ble opprettet.
Flyktninghjelpens årlige rangering plasserer Vest-Sahara på førsteplass over de neglisjerte flyktningsituasjonene i verden.
“Eksil er som en lungebetennelse, man trenger antibiotika. I dette tilfellet er den rette type antibiotika å finne en politisk løsning. Jeg kan ikke tilby det. Jeg har bare aspirin for å døyve smerten”, sa FNs høykommisær for flyktninger, António Guterres, da han besøkte de saharawiske flyktningene i 2009.
Les om Flyktninghjelpens liste i Aftenposten i dag.
339 milliarder er plassert i selskaper med operasjoner i okkuperte Vest-Sahara.
31. oktober 2025 ble en ny resolusjon vedtatt i FNs Sikkerhetsråd som ber saharawiene forhandle om en løsning som innebærer at de skal inkorporeres i okkupasjonsmakten Marokko.
USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.
Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag.