Dødsfall på norskstøttet bistandsprosjekt i Vest-Sahara
Article image
En saharawisk minerydder døde under arbeid i de frigjorte områdene av Vest-Sahara.
Publisert 26. juni 2011


Norske myndigheter har i flere år støttet mineryddingsprosjektet til den britiske organisasjonen Landmine Action. Organisasjonen arbeider med minerydding i et av verdens største minefelt - som deler Vest-Sahara i to.

Prosjektet har høstet mye ros blant saharawiene.

landmine_victim_2011_150.jpg18. juni ble den lokalt ansatte Sidi Mohamed Mohamed Bouzaid (t.h.), drept av en udetornert sprengladning. Ulykken fant sted i de frigjorte områdene av Vest-Sahara.

Hendelsen var den første av sitt slag siden organisasjonen begynte sitt arbeid i Vest-Sahara i august 2006. Med norsk støtte, har Landmine Action samarbeidet med MINURSO og Polisario for å fjerne miner og udetonerte sprengladninger i de østlige områdene av Vest-Sahara, som saharawiene bruker som beiteområder.

Dette området er et av de mest minebefengte områdene i verden. Området har også store mengder rester av udetonerte klasevåpen liggende. Landmine Action skal ha sendt kondolansebrev til den omkomnes familie.

Den avdøde begynte å arbeide i mineprogrammet i 2006, og var leder av sitt arbeidsteam i prosjektet.

3 personer ble drept og 22 ble skader av landminer i Vest-Sahara i 2010, ifølge Landmine & Cluster Munition Monitor.
Nyheter

Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

04. september 2025

EU vil inngå ny handelsavtale med Marokko - og inkludere okkuperte Vest-Sahara

Nesten ett år etter at EU-domstolen opphevet handelsavtalen mellom EU og Marokko for å inkludere det okkuperte Vest-Sahara, ser Brussel ut til å være klar for å teste grensene for folkeretten på nytt.

28. august 2025

Rud Pedersen Group bør nektes tilgang til Stortinget

Så lenge PR-byrået arbeider for marokkanske næringsinteresser i okkuperte Vest-Sahara, bør selskapet nektes tilgang til de nordiske parlamentene, skriver foreninger i et brev.  

30. april 2025

Peak CSL Group fra Bergen fortsetter kontroversene

Bergensrederiet trosser på ny det saharawiske folkets rettigheter og Utenriksdepartementets råd. 

04. april 2025